نرخ کلیک چیست ؟ چرا CTR برای سایت بسیار مهم می باشد ؟

نرخ کلیک

نرخ کلیک خوب چیست و چگونه روی نمره کیفیت یا Quality Score تبلیغات، در موتورهای جستجو مانند گوگل تاثیر می‌گذارد ؟

در این مقاله به تمام این سوال ها پاسخ می‌دهیم و با مفهوم دقیق CTR و اهمیت آن در دیجیتال مارکتینگ آشنا می‌شویم.

نرخ کلیک خوب برای موتورهای جستجو از جایگاه ویژه ای برخوردار است و همچنین نقش تعیین کننده ای در سئو سایت و کسب رتبه های بالا در تبلیغات کلیکی ایفا میکند.

نقش نرخ کلیک در تبلیغات پرداخت به ازای کلیک یا PPC

در مدل تبلیغات PPC یا پرداخت با ازای کلیک که یکی از موارد مهم در خدمات سئو سایت و دیجیتال مارکتینگ میباشد، هرچه تعداد بیشتری کلیک بر روی تبلیغات انجام شود، موتورهای جستجو پول بیشتری در می‌آورند.

اما نرخ کلیک برای تبلیغ کنندگان هم مهم است. زمانی که یک کاربر چیزی را در گوگل جستجو می‌کند در واقع سوالی دارد که به دنبال جواب مناسبی برایش می‌گردد و میخواهد نیاز یا خوسته اش را برطرف کند.

چیزی که جستجو در اینترنت را بسیار ارزشمند میکند این است که،کاربران دقیقا آن چیزی را که می‌خواهند از شما طلب میکنند یا به عبارتی، تصمیم دقیق خود را برای اینکه چه چیزی میخواهند گرفته اند و حالا از طریق جستجو در اینترنت به دنبال آن میگردند.

نرخ کلیک چیست (CTR) ؟

به زبان ساده، نرخ کلیک درصد دیده شدن یا impression مطالب یک سایت است که نتیجه آن کلیک کردن مخاطب بر روی آن مطلب است.

به طور مثال، اگر تبلیغات PPC شما در گوگل 1000 بار دیده شده باشد و فقط 10 کلیک بر روی آن شده باشد نرخ کلیک 1% می‌باشد.

در واقع این اعداد و ارقام به شما میگویند که تبلیغات شما چقدر با خواسته جستجو کنندگان همخوانی دارد و با نیازهای آنها مرتبط است، اگر:

  • نرخ کیلیک بالا باشد، تبلیغات شما بسیار مرتبط با نیاز کاربران بوده است.
  • نرخ کلیک پایین باشد، تبلیغات شما با نیاز کاربران مغایرت داشته و مرتبط نبوده است.

هدف نهایی از راه اندازی کمپین تبلیغاتی PPC، جذب کاربران با کیفیت برای سایت و در نتیجه انجام عمل مورد نظر ما توسط این کاربران مانند خرید از سایت، پر کردن فرم عضویت و … میباشد.

نرخ کیلیک خوب چقدر است ؟

مشتریان به دفعات این سوال را از من میپرسند که، نرخ کلیک CTR خوب چقدر است ؟ جواب این است، درصد نرخ کلیک به بسیاری از چیزها در تبلیغات شما بستگی دارد مانند:

  • زمینه کاری سایت
  • کلمات کلیدی ای که سایتتان را بر پایه آنها بهینه کردید
  • نوع تنظیمات تبلیغات PPC

بدیهی است که اگر کمپین تبلیغاتی شما با کلمه کلیدی ای بهینه شده باشد که اسم برند شما باشد، درصد نرخ کلیک پایینی خواهد داشت، زیرا کاربران به دنبال نام برند شما نیستند بلکه به دنبال خدماتی هستند که به آنها ارائه میدهید.

نرخ کلیک چگونه بر رتبه تبلیغات گوگل ادز تاثیر میگذارد؟

نرخ کلیک فقط یک اندیکاتور یا شاخص برای ارزیابی مرتبط بودن تبلیغات با نیاز کاربران نمیباشد، بلکه در تعیین رتبه تبلیغات در نتایج گوگل (موتورهای جستجو) هم تاثیر بسیاری دارد.

رتبه تبلیغات (Ad Rank) موقعیت تبلیغ شما (لینک اول، لینک دوم …) را در صفحه نتایج موتورهای جستجو تعیین میکند.

رتبه های بالا در گوگل ادز بر اساس مقدار پولی (Bid) که برای هر کلیک پرداخت میکنید تعیین نمیشود، بلکه به رتبه تبلیغات (Ad Rank) و همچنین درصد CTR تبلیغ کنندگان بستگی دارد و از این طریق رتبه بندی ها انجام میشود.

بنابراین اگر شما تعداد زیادی تبلیغ با نرخ کلیک پایین راه اندازی کنید، گوگل تمامی آنها را در رتبه هابی پایین در صفحه نتایج نشان خواهد داد و حتی بر روی تبلیغات بعدی شما هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

در نتیجه بسیار مهم است که با مفهوم CTR در خدمات سئو به درستی آشنا باشد ، زیرا اگر این موارد را رعایت نکنید تبلیغات شما هیچگاه جایگاه بالایی را در نتایج گوگل به دست نخواهد آورد.

چه زمانی نرخ کلیک پایین جای نگرانی ندارد ؟

از آنجایی که نرخ کلیک بسار مهم است، آیا تمام تبلیغات باید بر اساس آن بهینه شود و از چیزهای مهم دیگر مانند نرخ تبدیل غافل شد ؟

قطعا خیر !

موفقعیت در تبلیغات کلیک به ازای پرداخت فقط بهCTR  و Ad Rank بستگی ندارد.

به طور مثال میتوانیم تبلیغات به کلمه کلیدی “ماشین رایگان” راه اندازی کنیم، قطعا نرخ کلیک بالایی از آن میگیریم ولی خوب در اصل ماشین رایگان به کسی نمیدهیم و این مورد باعث افزایش سود کسب و کار ما نخواهد شد.

تبلیغاتی موفق هستند که درنتیجه ی آن، کاربر از خدمات یا محصولات ما استفاده کند و ما را به هدف اصلی ای که داریم برساند.

پس قبل از اینکه تبلیغات خود را برای افزایش نرخ کلیلک بهینه سازی کنیم بهتر است بر اساس اهداف اصلی خود و نرخ تبدیل بهینه کنیم تا سرمایه ای که برای تبلیغات خرج کرده ایم همراه با سودی قابل توجه به ما برگردد.

جمع بندی

در این مقاله با مفاهیم نرخ کلیک ، تبلیغات در گوگل و بهینه سازی این تبلیغات در خدمات سئو سایت برای کسب جایگاه مناسب در صفحه نتایج موتورهتی جستجو آشنا شدیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات طراحی سایت تخصصی و همچنین افزایش ترافیک سایت با مشاوران ما در شرکت سئو پین در ارتباط باشید

اشتراک گذاری:

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

سئو پین
Scan the code
Call Now Button