نرخ تبدیل چیست ؟ بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

نرخ تبدیل و بهینه سازی آن برای سایت، به معنی افزایش آن دسته از بازدید کنندگانی است که عمل مورد نظر ما را در سایت انجام می‌دهند مانند: پر کردن یک فرم ، تبدیل شدن به مشتری ، ثبت نام کردن در سایت و یا خرید محصول از سایت.

روند بهینه سازی نرخ تبدیل CRO به عبارتی به معنای شناخت رفتار کاربران سایت میباشد. به طوری که بدانیم آنها چگونه در سایت حرکت میکنند، صفحات مورد علاقه شان کدام است، چه عملیاتی را بیشتر در سایت انجام میدهند و از همه مهتر چه چیزی باعث منصرف شدن آنها از انجام عملیات مورد نظر ما که در بالا بهش اشاره کردیم می‌شود.

بررسی مفهوم تبدیل یا Conversion

تبدیل یا Conversion در دنیای اینترنت به معنی کامل شدن اهداف مورد نظر یک سایت توسط بازدیدکنندگان است.

این اهداف در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند. اگر شما از سایتتان برای فروش محصولات استفاده میکنید، هدف اصلی یا (Macro-conversion) باید این باشد که کاربر از سایت شما خرید کند.

اما هدف های کوچکتری (Micro-conversions) در دل این هدف اصلی وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردارند مانند، ثبت نام کاربر در سایت قبل از انجام خرید و وارد شدن اطلاعات آنها در دیتابیس سایت و در نهایت استفاده از این اطلاعات برای انواع روش های دیجیتال مارکتینگ مانند: پیامک انبوه، ایمیل مارکتینگ و …

انواع مختلف تبدیل:

نمونه های Macro-conversions:

 • خرید یک محصول از سایت
 • پر کردن فرم درخواست
 • تهیه اشتراک ویژه یک سرویس

نمونه های Micro-conversions:

 • ثبت نام در خبرنامه سایت
 • ساخت یک حساب کاربری
 • اضافه کردن یک محصول به سبد خرید

طریقه محاسبه کردن نرخ تبدیل

تصور کنیم که ما صاحب یک سایت فروشگاهی هستیم. یک کاربر میتواند در هر بار حضور در سایت خریدی انجام دهد. ما میخواهیم با بهینه سازی نرخ تبدیل کاربران را مجاب به خرید کنیم و به نوعی درصد احتمال خرید آنها را از سایت بالا ببریم.

اگر کاربری سه بار از سایت ما بازدید کرده است در واقع، ما سه بار موقعیت برای تبدیل داشتیم. شاید بحث کمی پیچیده شده باشد بگذارید نگاهی نزدیکتر به سه جلسه حضور کاربر داشته باشیم و رفتار آنها را بررسی کنیم:

جلسه اول: بدون تبدیل – کاربر وارد سایت شده است، یک آشنایی نسبی با سایت پیدا کرده و کمی در سایت وقت می‌گذراند.

جلسه دوم: کاربر یک خرید انجام می‌دهد. این یک تبدیل است!

جلسه سوم: کاربر دوباره به سایت باز میگردد و چند خرید دیگر انجام میدهد. این یک تبدیل دیگر است! با اینکه کاربر چند خرید را انجام داده ولی در یک سفارش آنها را ثبت کرده است و پس در اصل یک تبدیل انجام داده است.

برای دستیابی به درصد دقیق نرخ تبدیل ، تعداد خرید های منحصر به فرد هر کاربر را تقسیم بر تعداد جلسات حضورش در سایت می کنیم عدد نهایی درصد نرخ تبدیل را به ما می دهد.

برای مشتری خیالی ما، او در 3 بار حضورش در سایت 2 سفارش خرید ثبت کرده است به عکس زیر توجه کنید:

 

محاسبه نرخ تبدیل

 

پنج روش بهینه سازی نرخ تبدیل برای تقویت سئو سایت

با وجود اینکه بهبنه سازی نرخ تبدیل تاثیر مستقیمی در بهبود سئو سایت و رتبه بندی کلمات کلیدی در صفحه نتایج جستجو ندارد، اما به صورت غیر مستقیم تاثیرات بسیار خوبی در سئو سایت میگذارد که شامل :

نرخ کلیک سئو

 1. تقویت روند شناخت کاربران سایت: بهینه سازی CRO میتواند به ما برای شناخت مخاطبان کلیدی سایت و همچنین نیازهای اصلی آنها کمک به سزایی بکند. بهینه سازی نرخ تبدیل به ما به پیدا کردن مشتریان درست برای کسب و کارمان بسیار کمک میکند. کسب بازدیدکنندگانی که نیازی به خدمات یا محصولات ما ندارند هیچ سودی برای ما حاصل نمیکند.
 2. بازگشت سرمایه ROI بهتر: نرخ تبدیل بالا یعنی استفاده حداکثری از منابع و کسب سود بیشر. در واقع با دستیابی به این مهم مشتریان بالقوه سایت را به مشتریان دائمی تبدیل میکنیم بدون آنکه نیاز باشد ترافیک بیشتری برای سایت کسب کنیم و نرخ کلیک را بالا ببریم .
 3. توسعه بهتر کسب و کار: شاید تعداد مشتریان به نسبت رشد کسب و کارمان افزایش نداشته باشند، بهینه سازی نرخ تبدیل به ما این اجازه را می دهد که بدون افزایش چشمگیر تعداد کاربران همان مشترین قبلی را حفظ کرده و کسب و کارمان را گسترش دهیم. مشتریان بی نهایت نیستند، پس بهتر است با تبدیل مرورگران سایت به مشتری دائمی با خیال راحت کسب و کارمان را گسترش دهیم.
 1. تجربه کاربری بهتر: زمانی که کاربران حس خوبی از سایت شما دریافت کنند و به این نتیجه برسند که جای خوبی برای وقت گذراندن و خرید پیدا کردند، بیشتر در سایت می مانند و به جاهای مختلف آن سر میزنند. مطالعات در زمینه بهینه سازی نرخ تبدیل به ما کمک میکند که بفهمیم چه چیزی روی سایت جواب میدهد و همان مورد را تقویت کنیم، رعایت همین موارد باعث بهبود تجربه کاربری سایت خواهد شد.
 2. افزایش اعتماد کاربران: زمانی که یک کاربر مشخصات کارت اعتباری، ایمیل و یا هر نوع اطلاعاتی دیگری از خودش را در سایت ما وارد میکند، آنها در اصل باید اعتماد کامل داشته باشند که اطلاعاتشان جای دیگری فاش نمیشود. هرچه فروش محصول، تعداد کاربران و… سایت بیشتر باشد به این معنی است که درصذ اعتماد کاربران به شما بیشتر است و همین مورد باعث میشود که کاربران جدید راحت تر با سایتتان اعتماد کنند.

مطلب پیشنهادی: تبلیغات کلیکی یا PPC

نتیجه گیری

در این مقاله آموختیم که کسب تعداد زیادی کاربر بدون آنکه عملیات مورد نظر ما مثل ثبت سفارش خرید، پر کردن فرم ، ساخت اکانت و … را انجام دهند بی فایده است و برای دستیابی به این موضوع نیاز است که نرخ تبدیل سایت را بهینه سازی کنیم و با انواع روشهای آن و همینطور مفهوم دقیقش آشنا شدیم.

برای کسب مشاوره رایگان در زمینه طراحی سایت تخصصی و همچنین بهینه سازی و خدمات سئو سایت با مشاوران ما در سئو پین تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

سئو پین
Scan the code
Call Now Button