سایت مپ چیست و دلایل استفاده از آن

سایت مپ

سایت مپ به عنوان نقشه سایت شما شناخته می‌شود و ربات های گوگل را به سمت تمام صفحات مهم سایت راهنمایی می‌کند و از گام های نخست خدمات سئو سایت است. سایت مپ ها می‌توانند برای سئو سایت بسیار مفید باشند، زیرا به گوگل اجازه می‌دهند تا تمام صفحات ارزشمند سایت را به راحتی پیدا کند حتی اگر سایت شما لینک سازی داخلی خوبی نداشته باشد.

در این پست برایتان توضیح می‌دهیم که چگونه Sitemap می‌تواند به شما برای گرفتن جایگاه بهتر در موتورهای جستجو و بهبود خدمات سئو سایت کمک کند.

تعریف سایت مپ

سایت مپ یک فایل با فرمت XML است که از لیستی از صفحات مهم سایت تشکیل شده است و با داشتن این فایل اطمینان خاطری ایجاد می‌شود که گوگل می‌تواند به راحتی صفحات سایت را خزش کند.

در بعضی از مواقع برخی از صفحات سایت فاقد لینک داخلی هستند و این موضوع باعث می‌شود که موتورهای جستجو به سختی آنها را پیدا کنند، در اینجاست که سایت مپ به پیدا شدن محتوای آن صفحات کمک زیادی می‌کند.

چرا سایت ها به Sitemap نیاز دارند ؟

در توضیحات گوگل به این موضوع اشاره شده که وجود سایت مپ برای سایت های بزرگ بسیار ارزشمند است. همچنین استفاده از سایت مپ برای سایت هایی که جدید هستند و لینک های خارجی کمی دارند توصیه می‌شود چون باعث زودتر ایندکس شدن آنها می‌شود.

ما هم با این موضوع موافقیم که وجود سایت مپ برای این مدل از سایت ها که در بالا به آن اشاره کردیم اشاره کردیم مفید است، اما معتقدیم که وجود سایت برای تمام سایت ها واجب است، زیرا باعث می‌شود که صفحات مهم سایت را به موتورهای جستجو معرفی کنیم و تمام بروزرسانی هایی که در این صفحات انجام میشود به زودی توسط گوگل شناسایی شود.

کدام صفحات سایت باید داخل سایت مپ وجود داشته باشند ؟

این موضوع یکی از مهم ترین نکات استفاده از سایت مپ می‌باشد که در خیلی از مواقع توسط متخصصین سئو نادیده گرفته می‌شود. همیشه برای شروع به این فکر کنید که شما دوست دارید مخاطبانتان در صفحه نتایج گوگل، با کدام یک از صفحات سایتتان رو به رو شوند و وارد آن شوند ؟ آیا مایلید آنها وارد این صفحهات از ساییتتان بشوند ؟

اگرنه، پس بهتر است که آن صفحه مورد نظر را از فایل Sitemap حذف کنید اما بدانید حذف کردن به معنای این نیست که آن صفحه هرگز توسط گوگل پیدا نمی‌شود، زیرا از طریق لینک های موجود در آن صفحات گوگل می‌تواند آنها را ایندکس کند.

سایت مپ یا نقشه سایت

چگونه سایت مپ را به گوگل معرفی کنیم ؟

اگر میخواهید گوگل Sitemap شما را زودتر پیدا کند، نیاز است که آن را در وب مستر تولز یا گوگل سرچ کنسول اضافه کنید.

از این طریق امکان چک کردن ایندکس شدن یا نشدن صفحات سایتتان برایتان فراهم می‌شود و همچنین می‌توانید خطا های احتمالی که امکان دارد در بعضی از صفحات ساییتتان وجود داشته باشد را نیز شناسایی و رفع کنید.

چگونه Sitemap را در هر سایتی پیدا کنیم ؟

آیا به تازگی کسب و کار اینترنتی جدیدی را شروع کردید و میخواهید از وجود سایت مپ درون سایتتان مطمئن شوید ؟ یا اینکه در یک آژانس دیجیتال مارکتینگ مشغول به کار شده اید و چک کردن این موضوع جزو وظایفتان به شمار می‌آید و از اهمیت زیادی برخوردار است ؟

دلیلتان هرچه که هست، راه های مختلفی برای پیدا کردن Sitemap یک سایت وجود دارد که در زیر به بعضی از راحت ترین آنها اشاره میکنیم :

1 چک کردن گوگل سرچ کنسول

2 چک کردن فایل ربات

3 چک کردن قسمت بک اند سایت

4 استفاده از اپراتور های گوگل

از وجود سایت مپ در سایت خود مطمئن شوید !

حالا متوجه شدید که چطور وجود سایت مپ برای انواع وب‌سایت ها تا این می‌تواند مهم باشد و داشتن آن در سئو سایت بسیار تاثیر گذار است و باعث می‌شود که گوگل به راحتی و با سرعت بیشتری صفحات و مقالات مهم وب‌سایتتان را از این طریق شناسایی یا ایندکس کند.

همچنین گوگل متوجه به روز رسانی این صفحات هم می‌شود و در کوتاه ترین زمان ممکن دوباره این صفحات را خزش میکند و آپدیت های جدید را در پایگاه داده خود اضافه می‌کند.

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه انواع خدمات سئو سایت و همینطور خدمات متنوع طراحی سایت تخصصی با مشاوران ما در سئو پین در ارتباط باشید.

 

اشتراک گذاری:

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

سئو پین
Scan the code
Call Now Button