ایندکس شدن سایت توسط گوگل یعنی چه؟

ایندکس کردن سایت

ایندکس شدن سایت از نخستین گام های خدمات سئو سایت و همچنین مهمترین کارهای موتورهای جستجو می‌باشد.

بدون ایندکس شدن، تمام ربات های خزنده بیکار می‌شوند زیرا صفحه ای برای خزش کردن توسط آنها وجود ندارد، در نتیجه سیستم رتبه بندی صفحات سایت های مختلف هم به نوعی از کار می‌افتد. اگر گوگل نتواند سایت شما را ایندکس کند، سایتتان در نتایج جستجو ظاهر نمی‌شود.

مفاهیم پایه موتورهای جستجو

بیایید بحث را با مرور مفاهیم پایه موتورهای جستجو و نحوه کارشان شروع کنیم. موتورهای جستجو مثالی واضح از پیشرفت تکنولوژی هستند، اما زمانی که صحبت از نحوه کارکردشان می‌شود به سه بخش اصلی خزش کردن (Crawling) ، ایندکس کردن (Indexing) و رتبه بندی (Ranking) تقسیم می‌شوند.

خزش کردن در واقع پیدا کردن و بررسی تمام محتوای موجود در اینترنت می‌باشد، در حالی که ایندکس کردن به معنی خوانده شدن و قرار گرفتن این محتوا در پایگاه داده موتورهای جستجو می‌باشد و در نتیجهT رتبه بندی به این معناست که موتورهای جستجو تعیین میکنند کدام صفحه برای یک کلمه کلیدی خاص که توسط کاربر سرچ شده لایق گرفتن جایگاه بالاتری است.

تعریف خزش کردن Crawling

یک موتور جستجو مانند گوگل نیاز دارد تا در قدم اول محتوا را پیدا کند و آن را به پایگاه داده خود اضافه کند. به فرایند انجام این عملیات توسط موتورهای جستجو خزش کردن گفته می‌شود که با به کارگیری از ربات ها انجام می‌پذیرد. این ربات ها با خزیدن در لینک ها و نقشه سایت (Sitemap) محتواهایی را که ممکن است برای کاربران مفید باشند را پیدا میکنند و بعد از آن فرایند ایندکس کردن را آغاز می‌کنند.

با بهبود بخشیدن قابلیت خزیده شدن سایت خود ،شما می‌توانید تعیین کنید که سایتتان در مواجهه با این ربات ها تا چه حد عملکرد قابل قبولی می‌تواند ارائه دهد.

تعریف ایندکس کردن Indexing

ایندکس کردن به معنی درک کردن و جا گرفتن محتوای سایتتان در پایگاه داده موتورهای جستجو است. این پایگاه داده در واقع نقش یک کتابخانه بزرگ را در دنیای اینترنت ایفا می‌کند به طوری که بعد از پیدا شدن محتوای شما توسط ربات های گوگل نوبت آن می‌رسد که این ربات ها با استفاده از اطلاعات و نشانه هایی که شما در اختیارشان قرار داده‌اید ساییتتان را در یک دسته بندی درست قرار دهند .

تعریف رتبه بندی Ranking

در آخر، یک موتور جستجو باید راهی برای جایگاه دادن به سایت ها برای کلمات کلیدی خاص که توسط کاربران جستجو می‌شوند، داشته باشد و بتواند مرتبط ترین سایت ها را تشخیص داده و در صفحه نتایج نشان دهد که این مورد یک بحث بسیار مهم در خدمات سئو سایت به حساب میاید.

هر یک از موتورهای جستجو الگوریتم های مشخصی برای رتبه بندی سایت ها در کلمات کلیدی مرتبط با محتوایشان ارائه می‌دهند. در نتیجه رعایت تمام این الگوریتم ها و بهینه سازی سایت بر اساس آنها تاثیر به سزایی در گرفتن رتبه های بالا دارد.

ایندکس شدن سایت از زبان گوگل

ایندکس شدن سایت به فرایند سازماندهی محتوا از طریق یک روش ساختار یافته و با هدف کمک به پیدا کردن اطلاعات در کوتاه ترین زمان ممکن توسط کاربران اینترنت گفته می‌شود. موتورهای جستجو روزانه میلیون ها صفحه سایت را خزش می‌کنند وآنها را در یک کتابخانه بزرگ به نام ایندکس نگهداری میکنند.

بدون داشتن منبعی مناسب و به شدت سازماندهی شده مثل ایندکس، موتورهای جستجو هیچ راهی برای استفاده کردن از الگوریتم های خود برای جایگاه دادن به سایت ها نخواهند داشت و عملا از کار میفتند.

ربات ها بعد از خواندن یک صفحه محتوا (متن)، عکس ها، ویدئو ها و … موجود در آن صفحه را درون ایندکس آنالیز و طبقه بندی میکنند . تمام این محتویات با توجه به موضوعی که پوشش می‌دهند درون یک منبع ذخیره می‌شوند و در زمان نیاز کاربران به آن ها توسط گوگل پیشنهاد می‌شوند.

بهبود فرایند ایندکس شدن سایت توسط گوگل

برای گوگل فرش قرمز پهن کنید ! اگر می‌خواهید سایتتان به درستی و در کوتاه ترین زمان ممکن ایندکس شود، باید تمام تلاش خودتان را بکنید که سایتتان به راحتی توسط ربات ها خزش شود.

فایل Robots.txt خود را تمیز نگه دارید، صفحاتی که نیاز به بلاک کردن ندارند بلاک نکنید. سایت مپ (XML Sitemap)خود را مرتبا آپدیت کنید و صفحاتی را  که به طور اتفاقی نوایندکس کردید دوباره چک کنید.

لینک سازی داخلی در خدمات سئو سایت از اهمیت بسیاری برخوردار است و داشتن استراتژی مناسب تو این زمینه کمک شایانی به ایندکس شدن سایتتان میکند. همچنین به صورت مرتب سرچ کنسول را چک کنید تا اگر خطایی در سایتتان وجود دارد آن را شناسایی و رفع کنید.

با توجه به تمام این موارد مهم است بدانید که، مدت زمانی طول میکشد تا سایت شما توسط گوگل و دیگر موتورهای جستجو ایندکس شود و در صفحه نتایج جستجو ظاهر شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت تخصصی با مشاوران با در سئو پین در تماس باشید.

اشتراک گذاری:

آخرین مقالات

1 دیدگاه دربارهٔ «ایندکس شدن سایت توسط گوگل یعنی چه؟;

دیدگاهتان را بنویسید

سئو پین
Scan the code
Call Now Button